„Geri darbai prasideda nuo gebėjimo girdėti ir išklausyti, ko mūsų miesto tarybai labai trūksta. Dėl to dažnai gimsta neefektyvūs, nenaudingi ar net neteisingi sprendimai. Mes tik svarstome, kaip išleisti pinigus, užuot galvoję, kaip sudaryti sąlygas žmonėms užsidirbti. Nepritariu tokiems sprendimams“, – sako Jonas Balčius, pristatydamas savo veiklą Alytaus miesto savivaldybės taryboje.
Norisi, kad žmonės kuo daugiau įsitrauktų į miesto gyvenimą
Mano, kaip tarybos nario, bei mūsų partijos Tvarka ir teisingumas narių taryboje vienas pagrindinių uždavinių buvo ieškoti galimybių, kaip į veiklą įtraukti įvairius visuomenės sluoksnius. Todėl buvo pasiūlyta įsteigti seniūnijas mieste, išrinkti seniūnus. Tačiau tokiam pasiūlymui nebuvo pritarta.
Kodėl bijoma leisti žmonėms patiems veikti, patikėti jiems patiems spręsti kasdienius klausimus. Juk atskirame mikrorajone gyvenantis seniūnas geriau jaustų žmonių problemas, išsiaiškintų lūkesčius, nuolat bendraudamas su ten gyvenančiais žmonėmis nuspręstų, kur tikrai yra reikalinga vaikų žaidimų aikštelė ar dviračių takas. O dabar 27 tarybos nariams fiziškai nėra galimybių įsigilinti į kiekvieną klausimą, todėl dažnai priimami sprendimai nepatenkina alytiškių lūkesčių.
Nepritarimas mieste steigti seniūnijas mus paskatino pasitraukti iš valdančiosios koalicijos. Kodėl? Kai reikėjo suburti reikiamą žmonių skaičių koalicijai, mes buvome reikalingi, buvo pritarta mūsų partijos programinėms nuostatoms, sulaukėme palaikymo. Tačiau, kai atėjo laikas priimti konkrečius sprendimus, tarybos nariai nusprendė, kad mieste steigti seniūnijų nereikia, o mūsų koalicijos partneriai pamiršo tai, ką buvo kalbėję.
Reikia gerinti miesto įvaizdį
Tarybai privalu galvoti apie strateginius dalykus, kaip miestą pristatyti, kaip pritraukti investuotojus, kaip sukurti naujų darbo vietų. Alytus tikrai gražus, patogus gyventi. Tačiau jei verslininkas nematys perspektyvos, jis čia ir neinvestuos.
Nederėtų pamiršti ir miesto infrastruktūros. Kiekvienam miestelėnui jau skauduliu tapo Žalioji gatvė. Kelerius metus kalbėjome, kad sutvarkius šią gatvę, miestas pagražės, žmonės galės pasivaikščioti, pasidžiaugti, ir tikėjau, kad ten bus įrengtas bent vienos krypties automobilių eismas. Tačiau rezultatas nedžiugina. Sutinku, kad miestą reikia tvarkyti, tačiau tokią gatvę įrengti tik pėstiesiems ir dviratininkams – per brangu.
Manau, kad daug ko mums suvaldyti nepavyko. Ir tam yra priežasčių. Pirmiausia reikia nuodugniai išanalizuoti viešųjų pirkimų sąlygas ir iškeltas užduotis. Tik įsigilinę į detales ir nusprendę, kas tikrai būtų naudingiausia, pirmiausia žmonėms, paskui ir visam miestui, mes galime pateikti užduotis projektuotojui, o vėliau ir rangovui. Toks veiksmų eiliškumas ekonomiškesnis. Ir rezultatą pasiektume daug efektyvesnį ir naudingesnį, atsirastų vientisumas. O jo labai trūksta miesto centrui. Centrinėje miesto dalyje turi būti suformuotos erdvės, kurios suteiktų miestui jaukumo.
Vientisos politikos turėtų laikytis ir besikeičianti valdžia. Turime labai ryškų pavyzdį, kaip naujai išrinkti tarybos nariai suskumba keisti kitų priimtus sprendimus. Prisiminkime senąją Alytaus autobusų stotį. Tuometė valdžia sutarė su investuotojais, kas ir kada bus padaryta.
O ką padarė naujoji taryba? Pirmajame tarybos posėdyje panaikino senos tarybos priimtą sprendimą, nes buvo tikima, kad tai miestui bus nenaudinga. Ką turime dabar? Apleistą pastatą miesto centre. Taigi, vienas tarybos narys nieko padaryti negali. Reikia komandinio, nuoseklaus darbo.
Visgi, yra ir kuo pasidžiaugti. Siekiant, kad mieste tvarkomi infrastruktūriniai objektai būtų patrauklūs, o darbus atliekantys rangovai sąžiningai vykdytų sutartyse numatytus įsipareigojimus, įvedėme griežtą kontrolę – privertėme juos mokėti delspinigius už kiekvieną pavėluotą dieną. Šis procesas vyksta sklandžiai.
Dirbdamas Aplinkos ir plėtros komitete aš kuravau dviračių tako iki Tūkstantmečio tilto tęstinumą. Ši dviračių trasos atkarpa yra sėkmingai baigta, gražiai sutvarkyta.
Švietimo sistemoje būtinos pertvarkos
Nesvarbu, ar priklausome pozicijai ar opozicijai, turime laikytis įstatymų ir užtikrinti, kad biudžeto lėšos būtų naudojamos kuo racionaliau. Svarbu, kad būtų patenkinti miestiečių lūkesčiai, sudarytos palankios sąlygos verslui, bet svarbiausia, kad būtų užtikrintas biudžetinių įstaigų tinkamas finansavimas.
Liberalai sako, kad reikia uždaryti dvi mokyklas, aš sakau, jog, reikia peržiūrėti visą sistemą, visas švietimo ūkio valdomas patalpas. Juk mokinio krepšelio lėšų pakanka, o pinigų trūksta tiesioginėms funkcijoms užtikrinti. Pagal savivaldos įstatymą tai net nėra privaloma, reiškia, kad vienos ar kitos veiklos gali būti ir nefinansuojamos. Jeigu neturime pinigų, tai negalime visų miestiečių sąskaita nuolat skolintis.
Dar visai neseniai tarybos posėdyje buvo priimtas sprendimas dėl „Sakalėlio“ pradinės mokyklos plėtros. Paradoksas: liberalai šaukia, kad reikia dvi mokyklas uždaryti, o pradinei mokyklai, kuri pagal įstatymus neatitinka reikalavimų, nes neturi visos infrastruktūros, skiria pinigų plėtrai. Tai kodėl neperkėlus tos mokyklos į „Volungės“ ar „Vidzgirio“ pagrindinės mokyklos vieną iš korpusų? Taip ir biudžeto lėšos būtų naudojamos efektyviau, ir mokiniams būtų lengviau integruotis į didžiąją mokyklą.
Švietimo sistemoje yra daug problemų ir gaminant broką nuo mažų dienų tikėtis sveikos bei doros visuomenės yra kvaila. Ką mes pasėsime, tą ir nupjausime. Dažnai girdime, su kokiomis problemomis susiduria moksleiviai. Taryba turi atsigręžti į psichologines tarnybas, jas stiprinti, ieškoti būdų, kaip jaunam žmogui padėti susivokti, kad nebūtų priimti kvaili sprendimai, kokių mes girdime ir Alytuje.
Palaikau tiesioginius mero rinkimus
Neabejoju, kad demokratinėje visuomenėje protingiems žmonėms valdžios nereikia, nes valdžia yra blogis. Meras turi būti toks, kurio perkeltine prasme nebūtų girdėti, tačiau miestas klestėtų ir miestiečiai būtų patenkinti.
Meras privalo jausti žmonių nuotaiką, girdėti jų norus, pateisinti jų lūkesčius. Tiesioginiams mero rinkimams aš pritariu. Palaikau dėl to, kad anksčiau ar vėliau bus laikomasi įstatymų, bus įsteigtos seniūnijos, bendruomenės stiprės. Valdžia turi ateiti tarnauti, ne valdyti. Bendruomenės turi pasisakyti, ko reikia, o taryba – tik palaikyti, bet ne griauti.
Manau, kad po būsimų rinkimų nauja valdančioji koalicija tiesioginių mero rinkimų dėka bus sudaroma jau skaidresniu būdu. Anksčiau koalicijas sudarinėdavo asmeninių interesų turintys žmonės. Po kitąmet vyksiančių rinkimų miesto meras bus laisvesnis. Tikiu, kad gali įvykti teisingas lūžis.
Tarybos nario ataskaita, skelbiama vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento , patvirtinto 2013 m. gruodžio 27 d. Nr.T-293, 274- 275 punktu.