Jau kitą savaitę alytiškiai galės išvysti režisieriaus Eimunto Nekrošiaus spektaklį „Dieviškoji komedija“, kuriame vaidins žymūs aktoriai: Rolandas Kazlas, Remigijus Vilkaitis ir kiti.
Italų Renesanso poeto Dantės Alighieri poema „Dieviškoji komedija“ yra vienas įstabiausių meno kūrinių žmonijos istorijoje. Ji darė įtaką visų vėliau kūrusių didžiųjų menininkų mąstysenai, pasaulėjautai, jų kūrinių tematikai ir stilistikai visose meno srityse. Kiekvienas didis Italijos aktorius jaučia pareigą viešai perskaityti visą „Dieviškosios Komedijos“ tekstą. Tačiau tik nedaugelis režisierių ryžtasi perkelti poemą į teatro sceną.
E.Nekrošius savo spektaklyje gilinasi į žmogaus-kūrėjo, poeto vidinį pasaulį, kūrybinių ieškojimų, meilės, tikėjimo sferas.
Rolando Kazlo kuriamo poeto sapnai, prisiminimai, abejonės, kreipimaisi į mūzas, dangų, vaizduotę Nekrošiaus spektaklyje yra tokie pat realūs ir reikšmingi, kaip ir jo dialogai su personažais, kuriuos jis sutinka kelionėje po anapusinį pasaulį.
Spektaklis sukurtas remiantis dviejų pirmųjų poemos dalių „Pragaro“ ir „Skaistyklos“ tekstais. Svarbiausios temos spektaklyje yra Dantės kaip poeto, Vergilijaus (Vaidas Vilius) ir Beatričės (Ieva Triškauskaitė) linijos.
Dantės poema – tai kruopščiai išgryninta, lakoniška poetinė kalba. Teksto eilutės perkelia į visiškai kitą dimensiją, suteikia tokią kūrybinę laisvę, kad, Nekrošiaus žodžiais tariant „net nežinai, ką su ja daryti“.
Dantės tekstams režisierius suteikia teatrinį turinį metaforiniais atitikmenimis ir paverčia juos filosofine tiesa. Minčių lobyno visumą Nekrošius kaip niekad kuria iš labai paprastų dalykų ir kiekviena detalė – linija, judesys, spalvos, šviesa, laikas, erdvė – tampa svarbūs ir paveikūs perteikiant ne tik tekstinę informaciją, bet ir pačią poemos ir ją rašančio kūrėjo prigimtį.
„Nekrošiaus „Dieviškoji Komedija“ – tai langas į nematomą pasaulį. Praeitis, dabartis ir ateitis čia egzistuoja tuo pat metu. Spektaklis nubloškia į tokią režisieriaus metafizikos gelmę, kur verbalinis prasmių ir reikšmių sluoksnis tampa nebesvarbus. Verčia pasitelkti visas suvokimo galias, kad pakiltum į poetines aukštumas, panertum į juodą gelmę, vedamas unikalių teatrinių regėjimų. Jie neįkyrūs, nedogmatiški. Tai švelnūs būties prisilietimai, kai net nežinai, ar buvai paliestas“, – sakė aktorė Daiva Šabasevičienė.
Spektaklis bus rodomas lapkričio 8 d. 18 val Alytaus kultūros ir komunikacijos centre.