Ar tai, kad žmonės ir toliau keliasi gyventi į didmiesčius reiškia, kad jie ten ir realizuoja save? Kuria verslus bei darbo vietas? Panašu, kad taip, kadangi Lietuvos gyventojų verslumo statistika rodo akivaizdžią Vilniaus apskrities lyderystę. Tai reiškia, kad kitoms apskritims, tarp jų ir Alytaus, tikrai yra kur pasitempti. Tačiau, kad ir kokia bebūtų statistika, joje visada galima rasti teigiamų aspektų. Alytaus apskritis, kalbant apie verslumą, turi tam tikrų išskirtinių detalių.
Geriausiai gyventojų verslumą parodantis rodiklis – veikiančių mažų ir vidutinių įmonių skaičius, tenkantis tūkstančiui gyventojų. Lietuvos statistikos departamento duomenimis pagal šį rodiklį 2021 m. pradžioje dominavo Vilniaus apskritis – 44,5 veikiančių mažų ir vidutinių įmonių tenkančių 1000 gyventojų. Antrą ir trečią vietas dalijosi Kaunas bei Klaipėda (po 31,4 įmones tenkančios tūkst. gyventojų).
O kaip šioje statistikoje atrodo Alytaus apskritis? 2021 metų pradžios duomenimis Alytaus apskričiai teko 20,8 įmonės tūkstančiui gyventojų. Be Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos atsilikta nuo dar dviejų apskričių – Panevėžio (22,9 įmonės tenkančios tūkst. gyventojų) bei Šiaulių (21,5 įmonės tenkančios tūkst. gyventojų).
Šiuo atveju reikia turėti mintyje, kad Šiaulių ir Panevėžio apskritys turi kur kas daugiau gyventojų (Šiaulių miestas apie 100 tūkst., Panevėžio apie 86 tūkst. ir viršija Alytaus apskrities skaičių – apie 49 tūkst.). Akivaizdu, kuo daugiau gyventojų, tuo geresnės galimybės patenkinti visų poreikį (arba atvirkščiai).
Tačiau, jeigu Alytaus apskritį palygintume su tomis, kurios turi labai panašų gyventojų skaičių, už nugaros pagal verslumą yra palikta būtent ta apskritis, su kuria Alytaus apskritis nuolat konkuruoja dėl Pietų Lietuvos geriausiojo vardo.
Tai – Marijampolės (18 įmonių tenkančių tūkst. gyventojų). Taip pat lenkiama ir Utenos (17,5 įmonės tenkančios tūkst. gyventojų) apskritis.
Statistika visada tampa įdomesne ir aktualesne, kai joje parodomi pokyčiai. Kalbant konkrečiai apie Alytaus apskrities verslumą, yra įdomių skaičių, kurie suteikia daugiau pozityvių minčių.
Per du metus (lyginant 2019 ir 2021 m. pradžios duomenis) Alytaus apskrityje įmonių, tenkančių tūkstančiui gyventojų, skaičius padidėjo 3,95. Palyginimui, Šiaulių apskrityje tik 0,6 įmonių tūkstančiui gyventojų tapo daugiau.
O kad statistika atrodytų įtikinamesnė, verta pažymėti, kad tiek Šiaulių, tiek Alytaus apskrityse gyventojų pokytis buvo panašus (sumažėjo po maždaug 3 tūkst.).
Verta pažymėti ir tai, kad verslumo pokyčio statistikoje per pora metų Alytaus apskritis (3,95) lenkia šalies vidurkį (3,23).
Statistika ir lieka statistika, ji visada keisis – arba į gerąją, arba į blogąją pusę. Ko būtų galime pasimokyti iš jos? Ko gero tai, kad norint rasti šviesą, reikia vaikščioti ir per tamsą.
Tad net ir didmiesčiams kaip magnetas geležį traukiant kūrybiškus, drąsius ir veržlius asmenis, nereikia nusivilti. Žvelgiant į statistiką, galima aiškiai matyti, kad mažesni šalies regionai visiškai giliu miegu nėra užmigę.
Svarbiausia yra bendrauti, bendradarbiauti bei kuo daugiau dalintis gerąją patirtimi: verslininkams su verslininkais, valdžios atstovams su verslininkais, verslininkams su jaunimu ir t.t.
Suteikime geras sąlygas ne tik sau, bet ir kitiems. Palaikykime, patarkime ir svarbiausia – nevenkime rizikuoti. Juk verslumas ir jo skatinimas – tai mūsų visų geresnio gyvenimo ateitis.