Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka turi kuo didžiuotis: jau lapkričio mėnesį alytiškiams bus pristatyta unikali bibliotekos darbuotojų sukurta virtuali rašytojo J. Kučino tekstų biblioteka, kuri bus prieinama kiekvienam minėto autoriaus kūryba besidominčiam žmogui.
Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, parengusi projektą „Virtuali biblioteka „Gyvenimo stebėtojo užrašai“ pagal Jurgį Kunčiną“, dalyvavo LR Kultūros ministerijos paskelbtoje kūrybinės veiklos, autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos finansavimo atrankoje ir laimėjusi konkursą gavo finansavimą minėtajam projektui įgyvendinti. Bibliotekai skirta 13 100 Lt.
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka – vienintelė į šį sąrašą patekusi šalies savivaldybės viešoji biblioteka, kurios parengtam projektui skirtas finansavimas.
Į virtualią biblioteką Jurgio Kunčino bibliotekos darbuotojai iš prieš kelerius metus parengtų kompaktinių plokštelių perkels daugiau kaip tūkstantį su Jurgio Kunčino vardu susijusių tekstų kopijų. Skaitytojai galės rasti net nuo 1964 m. spaudoje publikuotą rašytojo kūrybą, recenzijas, rankraščius. Taip pat – daug įdomios informacijos apie rašytojo gyvenimą, net kelios svetainės rubrikos bus skirtos rašytojo sąsajoms su gimtuoju Alytumi.
Kaip teigė Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktorė Giedrė Bulgakovienė, šis projektas unikalus ir svarbus tuo, kad viešajai auditorijai bus pateikti tekstai, kurie, jei ne Alytaus bibliotekininkų nuoseklus ne vienerių metų darbas, žmonėms ir toliau būtų sunkiai prieinami.
„Jeigu nebūtų sukurta J. Kunčinui skirta internetinė svetainė, galbūt daugelis su jo vardu susijusių publikacijų niekuomet nebūtų pasiekiamos internetinėje erdvėje, nes jos yra iš to laikotarpio, kai internetinės laikraščių ir žurnalų versijos dar nebuvo mūsų kasdienybės dalis. Taigi minėtų publikacijų naudojantis google ineternetine paieškos sistema nebūtų galima surasti nei dabar, nei po šimtmečio. Šiuo atžvilgiu Jurgiui pasisekė labiau nei kitiems kūrėjams, jo amžininkams.
Atkaklus žmogus gali nueiti į biblioteką ir susirasti tam tikrą leidinį, kuriame publikuota informacija apie J. Kunčiną. Tačiau tai užima nemažai laiko. Be to, laikraščiai, žurnalai dėvisi, daugelis jų jau po kelerių metų tampa nebetinkamais naudoti. Ilgainiui jų gali ir nebelikti. Tikrai ne kiekvienoje Lietuvos, juolab užsienio bibliotekoje, galima rasti tiek leidinių su J. Kunčino tekstais kaip mūsiškėje“,- įsitikinusi G. Bulgakovienė.
Pasak bibliotekos direktorės, darbuotojai viską surinko, nukopijavo, nuskenavo, suskirstė temomis ir sudėjo į vieną vietą. Tiek J. Kunčino kūrybos gerbėjams iš Alytaus, tiek mokslininkams, tyrinėjantiems XX a. lietuvių literatūrą, pakaks apsilankyti virtualioje bibliotekoje „Gyvenimo stebėtojo užrašai“ pagal Jurgį Kunčiną“, ir visi tekstai bus rasti nesugaištant laiko.
Virtuali biblioteka turės išliekamąją vertę – įamžins spaudoje publikuotus ir knygose neskelbtus rašytojo tekstus, kurie jau niekada nepradings.
Ji bus pristatyta per šiemet Jurgio Kunčino bibliotekoje vyksiantį respublikinį trumpozios prozos festivalį „Imbiero vakarai“, skirtą J. Kunčino, kuriam trumpų apsakymų skaitymas asocijavosi su imbierinių sausainių kramsnojimu, atminimui.
Nuo „Imbierinių vakarų“ organizavimo pradžios jau praėjo dešimtmetis, tad šiųmetinis, jau šeštasis, festivalis skirtas jubiliejinei sukakčiai paminėti.
Jo metu alytiškių lauks dar viena naujovė. Susirinkusieji galės apžiūrėti naują eksponatą – autentišką J. Kunčino namų sienos fragmentą – koliažą, kurį rašytojas sulipdė iš įvairių savo asmeninių daiktų ir nuotraukų. Jį bibliotekai padovanojo rašytojo našlė Rasa Kunčinienė.
Festivalyje dalyvaus Eugenijus Ališanka, Gintaras Bleizgys, Rolandas Rastauskas, Danutė Kalinauskaitė, Herkus Kunčius, Vidas Morkūnas ir kiti žinomi prozininkai.
„J. Kunčinas jau dvylika metų po mirties yra gyvas žmonių atmintyje. Rašytojo kūryba gyva alytiškių sąmonėje. J. Kunčino amžininkai neša žinią apie jį savo vaikams ir anūkams“, – apie rašytojo svarbą alytiškiams pasakojo G. Bulgakovienė.