Landynėje laiką leidžiantys neblaivūs nepilnamečiai, nakvynės namuose prievarta laikomos moterys ir motinos, atėjusios iš policijos komisariato parsivesti savo girtų vaikų – tokius vaizdus pamačiau tris valandas praleidusi Alytaus policijos komisariato budėtojų dalyje ir kartu su pareigūnais nuvykusi į keletą iškvietimų.
Į Alytaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą atvykau jau sutemus – 8 valandą vakare. Tikėjausi, kad būtent vakare prasideda pats darbo įkarštis.
Ilgai laukti nereikėjo. Buvo gautas pranešimas, kad Alytaus nakvynės namuose prievarta laikomos užrakintos merginos. Su policijos pareigūne išvykome į įvykio vietą.
Prie nakvynės namų jau laukė dvi moterys, iš pirmo žvilgsnio – neblaivios. Pasak jų, vienas nakvynės namų gyventojas prieš jas smurtavo ir neleido joms išeiti.
Moterims pasakojant savo istoriją, šalia nuolat sukiojosi jaunuolis, moteris skriaudusio vyro kambariokas. Moterys apšaukė jį informatoriumi ir stengėsi nuvyti šalin.
Galimai nukentėjusios moterys prašė, kad policijos pareigūnė nuvežtų jas prie degalinės, kur jas pasiims draugas. Prašymas buvo išpildytas. Tiesa, pareiškimą rašyti moterys nepanoro. Atrodė, kad joms labiau reikalingos buvo taksi paslaugos, o ne policijos pagalba.
Teko į iškvietimą vykti ir su budinčių patrulių ekipažu. Buvo gautas iškvietimas, kad Vilties gatvėje esančiame bute triukšmaujama, girtaujama.
Dar prieš įeinant į bendrabučio laiptinę pareigūnai paklausė, ar esu atspari kvapams. Teko tokia būti: laiptinėje tikrai nekvepėjo levandomis – dvokė šlapimu.
Pravėrus buto, apie kurį buvo pranešta, duris, prieš akis iškilo landynės, kokios dar neteko matyti, vaizdas. Daiktai, šiukšlės mėtėsi bet kur. Apie elementarią švarą net kalbos negalėjo būti.
Laikiausi atokiau, bet pareigūnai paragino prieiti arčiau. Pagalvojau: ko bijoti, kai šalia keturi uniformuoti vyrai.
Bute prie stalo sėdėjo 23 metų buto šeimininkas ir trys jaunuoliai. Kaip paaiškėjo – du iš jų nepilnamečiai.
Buto šeimininkas niekaip nesuprato, kodėl atvyko policijos pareigūnai ir kas negerai, jeigu jis sugalvojo pasėdėti su draugais. Anot jo, jie tik žaidė kortomis.
Ant stalo aptikę mineralinio vandens butelį, pauostę jo turinį, pareigūnai išsiaiškino, kad jame supiltas ne vanduo, o alkoholis. Koks konkrečiai gėrimas, bus tiriama, bet buto savininkui gresia rimti nemalonumai, nes greičiausia tai naminė arba „pilstukas“.
Buto savininkas ir du nepilnamečiai buvo pristatyti į policijos komisariatą. Patikrinus blaivumą paaiškėjo, kad visi jie neblaivūs.
Buto savininkas buvo uždarytas į laikinojo sulaikymo kamerą išsiblaivyti, o apie neblaivius nepilnamečius pranešta jų motinoms.
Laikino sulaikymo kameroje neblaivus asmuo laikomas iki 5 valandų. Vėliau išleidžiamas. Kai kurie išėję tą pačią naktį sugeba grįžti keletą kartų.
Susėdę ant suoliuko minėti neblaivūs jaunuoliai vis aiškinosi, kas kaltas dėl tokios jų vakaro baigties. Šešiolikmetis kaltino vyresnį draugą, kad šis jį išvedė iš kelio, ir baiminosi savo motinos reakcijos. Vaikinas nuogąstavo dėl to, kad ilgai nematys kompiuterio.
Kitas jaunuolis nesijaudino. Policijos komisariate jis dažnas svečias. Čia jis lankosi nuo trylikos metų. Jis vis atsiduria ne laiku ir netinkamoje vietoje.
Abu nepilnamečiai neigė girtavę Vilties gatvėje esančiame bute. Vienas jų tikino gėręs parke.
Vieną vaikiną motina pasiimti atėjo greitai, kitą vėliau. Vienam jų niekaip nepavykdavo susisiekti su savo motina, vaikinas vis teiravosi, ar jo negali ateiti pasiimti teta, bet policijos pareigūnai perspėjo, kad nepilnamečius gali pasiimti tik tėvai.
Intensyvias vaikinų diskusijas greitai užbaigė policijos pareigūnai. Jaunuoliams buvo liepta sėdėti tvarkingai ir nustoti kalbėtis.
Paklausiau, ką vaikinai veikė toje landynėje ir ar jų tėvai žinojo, kur jie lankosi. Nepilnamečiai draugai tikino ten buvę tik keletą kartų, nieko blogo nedarę. Vienas jų motinai pasakė, kad eis į parką, o paskui susitiks su draugu.
Man sėdint budėtojų dalyje kartais prie langelio pasirašyti užsukdavo žmonės. Pareigūnai paaiškino, kad kai kurie galimai nusikaltę asmenys, kol vyksta ikiteisminis tyrimas, privalo nurodytomis savaitės dienomis užsukti į policijos komisariatą pasirašyti. Ši kardomoji priemonė jiems skiriama siekiant juos kontroliuoti, kad jie niekur neišvyktų.
Ant stalo gulėjo penki stori segtuvai su žmonių, kurių atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas, nuotraukomis ir informacija apie juos.
Stebino, kad tokių žmonių yra labai daug. Pasirašyti ateina ne tik, kaip įtariama, mažareikšmius nusikaltimus padarę asmenys, bet ir įtariami žagintojai, narkotikų, nelegalių ginklų platintojai ir kiti. Daugelis pasirašyti vaikšto ištisus metus
Pareigūnai pasakojo, kad darbe kantrybės labiausiai reikia su agresyviais, neblaiviais žmonėmis, kurie spardo kameros duris, sienas, priešinasi pareigūnams. Dauguma jų išsiblaivę supranta, kad elgėsi netinkamai ir atsiprašo policijos pareigūnų.
Didžiausias įvykių antplūdis būna savaitgaliais, taip pat tuomet, kai žmonės gauna socialines pašalpas, atlyginimus ir turi už ką švęsti. Iškvietimų padaugėja ir per pilnatį. Žmonių konfliktus ypač kursto alkoholis.