„Senatvės nereikia bijoti. Jauni žmonės jos bijo, bet pamiršta, kad toks yra gamtos dėsnis. Niekur nepabėgsi“, – įsitikinusi labai dažnai su pagyvenusais žmonėmis bendraujanti 26 metų socialinė darbuotoja Dovilė Sušinskienė.
Viešojoje įstaigoje „Tėviškės namai“ dirbanti jauna moteris važiuoja į namus pas sergančius, vienišus senolius ir teikia jiems socialinę pagalbą: nuperka maisto, vaistų, sutvarko namus, kalbasi.
„Pagyvenę žmonės yra pasiilgę bendravimo, jie nori dėmesio. Ypač, jei jie yra vieniši. Atvažiavus jie papasakoja apie savo šeimą, likimą, parodo nuotraukas. Reikia išvažiuoti, o jie dar tiek daug turi papasakoti. Pažadu jiems atvykti kitą kartą“, – pasakojo D. Sušinskienė.
Socialinė darbuotos teigimu, ji kiekvieną dieną įgauna vis naujos patirties. Pasak jos, senatvė turi savų privalumų: užauginti vaikai, šeima, anūkai, jaučiama pilnatvė. Esama nemažai senjorų, kurie sulaukę garbingo amžiaus, vis dar yra labai veiklūs.
„Sulaukusi senatvės norėčiau būti tokia pat močiutė kaip ir mano mama – jaunatviška, linksma. Nenorėčiau anksčiau laiko pasenti“, – kalbėjo D. Sušinskienė.
Moteris tvirtina, kad jos darbe svarbiausia žmogiškumas. Reikia sugebėti pelnyti seno žmogaus pasitikėjimą. Ne kiekvienas jaunas žmogus tą sugeba. Su pagyvenusiais žmonėmis dažniausiai dirba patirties turintys darbuotojai.
„Noriu, kad seni žmonės bent širdyje būtų jauni. Vis kartoju jiems, kad jie dar stiprūs, kad daug ką gali nuveikti“, – pasakojo socialinė dabuotoja.
Pasak D. Sušinskienės, Alytuje yra nemažai pagyvenusių žmonių, kuriems reikia pagalbos, bet ne visi išdrįsta kreiptis. Kartais, kad žmogui reikalinga pagalba praneša jo kaimynas ar pažįstamas.
„Sena moteris sako, kad aš nenoriu trukdyti, juk jums reikia važiuoti, o aš atsakau: močiute, juk toks mano darbas“, – apie senjorų nuogąstavimus pasakojo Dovilė.
D. Sušinskienės darbe yra buvę atvejų, kai paaiškėjo, kad žmogui teikiama pagalba – jam visai nereikalinga.
„Savanorė vis lankė vyriškį, nešė jam savo maistą. Garbaus amžiaus vyras skundėsi, kad jis sunkiai vaikšto, bet supratome, kad žmogus pats gali savimi pasirūpinti – į parduotuvę nusipirkti alkoholio jis lengvai nueidavo. Bandėme su juo kalbėtis, bet jis keisti gyvenimo būdo nepanoro“, – kalbėjo D. Sušinskienė.
Socialinės darbuotojos teigimu, minint pagyvenusių žmonių dieną, lankomus senolius nepamirštama pasveikinti.
„Senjorai dažnai dėkoja – būtent padėka ir nuoširdus žvilgsnis skatina eiti į priekį“, – teigė D. Sušinskienė.
Ji yra paliatyviosios komandos socialinė darbuotoja. Paliatyviąją pagalbą onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms jų namuose teikia specialistų komanda: gydytojos, slaugytojos ir socialinės darbuotojos.
Viešoji įstaiga „Tėviškės namai“ skelbia savonorių, norinčių dirbti su ligoniais jų namuose, atranką. Savanoriams bus organizuojami mokymai bei pagal sutartis komapensuojamos kelionės išlaidos. Daugiau informacijos interneto svetainėje www.teviskesnamai.lt arba telefonu 8 641 11 641.