Vasaros kaitra ir ją lydinčios liūtys pridaro nemažų rūpesčių vandentiekininkams. Vienas jų – įgriuvos gatvėse, keliančios pavojų vairuotojams ir reikalaujančios skubios vandentvarkininkų reakcijos. Dažniausiai įgriuvos atsiranda gatvėse, mat automobiliai sukelia vibraciją, todėl po žeme vykstantys procesai suintensyvėja.
Anot Alytaus įmonės „Dzūkijos vandenys“ inžinerinio – gamybinio skyriaus viršininko Audriaus Stanaičio, įgriuvos atsiranda, kai lietus išplauna gruntą po asfaltu, žemės papuola į nesandarius vandens tiekimo, nuotekų ar lietaus kanalizacijos vamzdžius, įvyksta vamzdyno avarija ir įlūžta ar įdumba asfaltas. Lietaus vanduo susigeriantis į gruntą neretai jį išplauna, susidaro ertmės, kelio danga įgriūva.
A. Stanaičio teigimu, įgriuvos gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių, nesusijusių su vamzdynais.
„Gavę pranešimą apie atsiradusią įgriuvą, nuvažiuojame pasižiūrėti. Jeigu įtariame, kad tai gali būti mūsų vamzdžio gedimas, aptveriame tą vietą, organizuojame kasimo darbus ir vamzdį sutvarkome.
Jeigu įvertinus situaciją paaiškėja, kad toje vietoje mūsų vamzdynų nėra, apie pavojingą vietą pranešame Alytaus savivaldybės miesto ūkio skyriui“, – kalbėjo įmonės „Dzūkijos vandenys“ inžinerinio – gamybinio skyriaus viršininkas.
Neseniai tokai įgriuva susidarė ir Naujosios gatvės atkarpoje netoli miesto centro. „Šioje Naujosios gatvės atkarpoje vamzdžiai yra nutiesti prieš kelis dešimtmečius, tuomet vamzdžiai buvo sumontuoti be movų, sujungimus užtaisant tik cementiniu skiediniu arba betonu. Dėl vibracijos ir ilgo eksploatavimo cementiniam skiediniui sutrupėjus, lietus išplauna gruntą, o saulei pakaitinus asfaltą, atsiranda įgriuvos. Minėta vieta jau yra sutvarkyta, tačiau tik laiko klausimas, kada panašios problemos pasikartos kitoje vietoje.“, – sakė vandentiekio ir nuotakyno departamento direktorius Leonas Mackevičius.
Be abejo, yra efektyvių būdų esamai problemai išspręsti. Vienas jų – galimybė renovuoti lietaus tinklus į esamus įtraukiant modernius stiklo pluošto vamzdžius arba specialiai tam tikslui naudojamas „rankoves“. Tačiau tai yra labai brangu – orientacinė tokių vamzdžių vieno metro kaina 2,5–3 tūkst. Lt. Į iki šiol vykdytus ES lėšomis finansuotus projektus lietaus tinklų rekonstrukcija nebuvo įtraukta.
Pasak L. Mackevičiaus, tokių vietų Alytuje yra dar nemažai. Todėl, sprendžiant šią problemą, bendrovės užsakymu dr. doc. Mindaugas Rimeika yra parengęs Alytaus miesto paviršinių (lietaus) nuotekų surinkimo ir valymo galimybių studiją, kurioje numatytos galimybės ir veiksmai, sprendžiant Alytaus miesto paviršinių (lietaus) nuotekų surinkimo, nuvedimo ir išvalymo problemas, taip pat poreikiai esamos sistemos rekonstrukcijai bei parinkti paviršinių nuotekų valymo technologiniai sprendiniai. Pagal šią studiją, išskiriant avaringiausias vietas, rengiami projektai ir tikimasi gauti ES paramą ateityje.
„Dzūkijos vandenys“ šiais metais užfiksavo 16 įgriuvų. 2013 metais bendrovės specialistai sutvarkė 30 įgriuvų.