Daugelį metų diskusijas kėlusi Alytaus sinagoga keliama naujam gyvenimui – jau pradėti jos rekonstrukcijos darbai, o žydų bendruomenės vadovai pažadėjo pasirūpinti eksponatais muziejui. Be žydų muziejaus sutvarkytame pastate planuojamos erdvės Alytaus muziejininkų renginiams, menininkų parodoms.
Pirmadienį prie sinagogos aptarti rekonstrukcijos darbų susirinko Alytaus miesto vadovai, atvykęs Izraelio ambasadorius Amir Maimon, Lietuvos žydų bendruomenės, Kultūros paveldo departamento atstovai.
Pasak Alytaus miesto mero Vytauto Grigaravičiaus, visuomeninės organizacijos skundžiasi, kad Alytuje nėra vietos įvairiems edukaciniams renginiams, galerijoms. Tam rekonstruota sinagoga ir bus pritaikyta.
Joje veiks ir muziejus, nes žydų bendruomenės vadovai žadėjo pasirūpinti eksponatais, kurie būtų atvežti į sinagogą ir liudytų apie jos istoriją.
Nors Izraelio ambasadorius A. Maimon finansiškai prie sinagogos rekonstrukcijos neprisideda, tačiau meras patikino, kad jis teikia kitokią pagalbą.
„Jis rūpinasi, bendrauja, nori, kad šitas pastatas būtų restauruotas“, – teigė meras.
A. Maimon džiaugėsi Alytaus pasiryžimu užbaigti projektą ir pabrėžė, kad svarbiausia yra ne atnaujinti sinagogos funkcionavimą, o atkurti kultūrinį paveldą.
„Kadaise Alytuje gyveno labai daug žydų. Jie gyveno dėl Alytaus, čia kūrė, dirbo Alytaus labui. Sinagoga buvo visuomeninio gyvenimo centras ir būtent dėl to svarbu ją atgaivinti“, – kalbėjo A. Maimon.
Pirmiausia numatyta pakeisti sinagogos stogą, po to imtis vidaus darbų, o galiausiai ieškoti lėšų išorės darbams.
„Esu įsitikinusi, kad darbai tikrai nesustos ir vienoks ar kitoks finansavimas bus skirtas ir toliau. Svarbiausia, kad darbai jau prasidėjo. Bus uždengtas stogas, o stogas istoriniam pastatui – pirminė gelbėjimo priemonė“, – sakė Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.
50 tūkstančių eurų pastato rekonstrukcijai skiria Kultūros paveldo departamentas, 20 tūkstančių – Alytaus miesto savivaldybė. Vėliau bus ieškoma lėšų pastato įveiklinimui. Kol kas sinagogos įveiklinimo projekto paruošto nėra, lėšų tam nenumatyta, tad ir aiškios vizijos, kas konkrečiai įskurs sinagogoje, nėra.
Kalbų apie sinagogos rekonstrukciją pasigirsdavo ir anksčiau, tačiau jos imtis taip ir nepavykdavo.
Pirmuosius projektus Alytaus miesto savivaldybė pradėjo teikti po to, Lietuvos žydų bendruomenė oficialiai pareiškė neketinanti pretenduoti į savivaldybei priklausančios sinagogos pastatą. Prieš keletą metų sinagogoje buvo planuojama įrengti jaunimui skirtas erdves, dar anksčiau – meno galeriją.