„Rūšiuoti atliekas ne tik naudinga, bet ir madinga“, – įsitikinęs renginių organizatorius ir vedėjas Juozas Adomaitis. Tačiau jo vadovaujama VšĮ „Motyvatoriai LT“ komanda rūšiuoja ne dėl mados, o iš įsitikinimų. „Bet jei tokio jausmo nėra, tai gal bent mada gali paskatinti rūšiuoti ir taip rodyti pavyzdį kitiems“, – teigė J. Adomaitis.
Pasak renginių vedėjo ir organizatoriaus J. Adomaičio, žmonės gali susigalvoti įvairiausių priežasčių, pasiteisinimų, kodėl nereikia rūšiuoti.
„Vienus piktina atliekų išvežimo kainos, kitus – mokesčių apskaičiavimo tvarka, treti tiesiog viskam abejingi. Bet reikia suprasti, kad visi gyvename toje pačioje aplinkoje, žemėje, kurioje auga mūsų vaikai, augs anūkai.
Žmonėms trūksta bendruomeniškumo. Reikia galvoti ne tik apie save, bet ir apie savo artimuosius. Kas žino, gal ne vietoje numestą šiukšlę paims vaikas, susižeis gyvūnas“, – kalbėjo J. Adomaitis, surengęs ne vieną švietėjišką rūšiavimo akciją.
Tik įsteigęs įmonę „Motyvatoriai LT“, J. Adomaitis pasirūpino, kad šalia darbovietės atsirastų rūšiavimo konteineriai. Organizuojant renginius, daugiausia susikaupia plastiko, popieriaus atliekų, baterijų, mažiausiai – stiklo atliekų.
„Motyvatoriai LT“ dėl atliekų rūšiavimo yra vieningos nuomonės: rūšiuoti būtina. Jie neįsivaizduoja, kaip kam nors gali kilti ranka mesti šiukšles, kur papuola. Dar baisiau – visą krūvą atliekų išvežti į mišką.
„Kai pagalvoji, juk šiukšles į mišką reikia nuvežti, naudoti kurą, visą tą krūvą iškrauti. Ar ne paprasčiau būtų atliekas pristatyti į stambių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę?
Kita problema ta, kad kartais mieste eini, o šiukšliadėžių kaip nematyti, taip nematyti. Kalbu ne apie Alytų. Kartais ir valdžios atstovams reikėtų daugiau rūpintis, kad žmonės turėtų, kur tą šiukšlę eidami išmesti“, – sakė J. Adomaitis.
Apsipirkinėdamas parduotuvėje, Juozas neperka plastikinių maišelių: naudoja daugkartinius arba viską stengiasi sutalpinti kišenėse ar nusinešti rankose. Jis stengiasi nepirkti į plastikinius butelius išpilstyto vandens – atsigeria prisileidęs iš čiaupo.
Pasak Juozo, kiekvienas gali bent maža dalimi prisidėti prie to, kad aplinka būtų švaresnė. Jei žmonių negalima įtikinti kalbomis apie rūšiavimo naudą, reikėtų pasitelkti ir prevencines vaizdines priemones, pavyzdžiui, ant pakuočių dėti įspėjamuosius paveikslėlius, kas gali atsitikti, jei niekas nerūšiuos, terš gamtą.
„Tai kraštutinumai. Bet jeigu ant cigarečių pakelių rašoma, kas gali nutikti rūkantiems, kokia žala daroma, tai galbūt ir šiuo atveju žmonėms reiktų pamatyti konkrečius vaizdus.
Man teko matyti vaizdo medžiagą, kai vėžlio kiautas įstrigo į upėje numestą šiukšlę. Kiautas augo, bet šiukšlės praplėšti nesugebėjo. Vėžlio kūnas deformavosi. Tai tik vienas pavyzdžių, kas gali nutikti, jei šiukšles mėtysime bet kur“, – pasakojo J. Adomaitis.
Vyras džiaugėsi, kad mokyklose vaikai jau nuo pirmų dienų mokomi, kaip reikia taisyklingai rūšiuoti. Juozui paauglystėje pačiam yra tekę drausminti šiukšlę ne vietoje numetusį suaugusį vyrą.
„Tuomet ta šiukšlė atskriejo į mane, aš supykau ir pasakiau: ne aš turėčiau jus mokyti, o jūs mane“, – nutikimą prisiminė J. Adomaitis.
Jis įsitikinęs, kad piktybiškai aplinką teršiantiems žmonėms reikėtų mažiau pakantumo, nelikti abejingais, kai matome, kad kažkas šiukšlina, ir nesivadovauti taisykle, kad „po manęs nors ir tvanas“.
„Juk sakoma, kad pasaulį keisti reikia pradėti nuo savęs“, – šypsojosi draugišką aplinkai gyvenimo būdą propaguojantis „Motyvatoriai LT“ vadovas J. Adomaitis.
Publikacija parengta įgyvendinant projektą „EKO miestas“. Projektas finansuojamas Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis.