Kiekvieną rugsėjį visose Europos Sąjungos šalyse tradiciškai organizuojama Europos judrioji savaitė, kuri prasideda nuo rugsėjo 16 dienos. Šios savaitės kulminacija – Diena be automobilio, minima rugsėjo 22-ąją. Alytiškiai kviečiami judėti, vaikščioti pėsčiomis ir dalyvauti Europos judriosios savaitės renginiuose.
Rugsėjo 22 d. žmonės raginami mieste išsiversti be automobilio, ieškoti draugiškų aplinkai susisiekimo būdų – eiti pėsčiomis, naudotis visuomeniniu transportu, važiuoti dviračiais ar kitomis aplinką tausojančiomis priemonėmis. Tai ne tik gerina gyvenimo kokybę mieste, mažina oro taršą ir triukšmą, bet ir efektyviai prisideda prie eismo saugumo gerinimo, todėl reikėtų stengtis ne tik Dieną be automobilio, bet ir visus metus kelionei į darbą, parduotuvę ar į svečius rinktis ne greitą ir patogų savo automobilį, o sveikesnę ir taupesnę transporto priemonę. Derindami įvairų transportą galėtume sumažinti ir automobilių spūstis mieste.
Europos judriąją savaitę skelbti paskatino tarptautinė akcijos „Mieste – be savo automobilio“ sėkmė. Sumanymas kartą per metus skelbti akciją „Mieste – be savo automobilio“ kilo 1998 metais Prancūzijoje. Jį greitai perėmė ir kitos šalys. Šią miestų organizuojamą akciją 2000 metais parėmė Europos komisija. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija pritarė buvusios Europos Komisijos komisarės Margot Wallstrom kreipimuisi ir 2001 m. kartu su 30 Europos Sąjungos šalių ministrų ir kitų aukšto rango atstovų pasirašė deklaraciją, kuria sutarta Europos miestų akciją „Mieste – be savo automobilio“ rengti kasmet rugsėjo 22 dieną. Puiki Dienos be automobilio sėkmė paskatino akciją išplėtoti ir rengti visą savaitę.
Šių metų Europos judriosios savaitės tema – „Pasirink teisingai“. Miestelėnai raginami rinktis sveikesnes, taupesnes susisiekimo priemones.
Lietuviai apie 90 proc. kilometrų nukeliauja automobiliais, viešajam miesto transportui tenka 8 proc., o traukinių dalis nesiekia ir procento. Tai didžiausias skirtumas visame regione – pavyzdžiui, kaimynai latviai automobiliais nukeliauja 79 proc. atstumų, o visa ES – 83 proc.
Automobiliai dideliuose miestuose yra pagrindinis atmosferos teršimo šaltinis. Autotransporto išmetamųjų teršalų dalis sudaro net 60–70 proc. bendrojo visų teršalų kiekio. Teršalai ardo bronchų, plaučių ląsteles, sumažėja atsparumas virusams ir bakterijoms. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, sumažinus oro taršą 50 proc., gyventojų amžius pailgėtų 3–5 metais, sergamumas vėžiu ir kvėpavimo sistemos ligomis sumažėtų 20–30 proc., o kraujotakos sistemos ligomis – apie 10 proc.
Alytaus miesto savivaldybė, kaip ir kasmet, organizuos renginius, skirtus Europos judriajai savaitei paminėti ir dalyvaus Aplinkos ministerijos paskelbtame Judriausios Lietuvos savivaldybės konkurse.
Žmonės kviečiami dalyvauti Europos judriosios savaitės renginiuose ir prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo bei tapti Judriausia savivaldybe Lietuvoje.