Ruduo – spintų pertvarkymo metas. Netrukus Alytuje bus pastatyti tekstilės atliekų surinkimo konteineriai, bet kur nereikalingus drabužius dėti dabar? Vieni alytiškiai juos išmeta, o kiti teigia, kad taip pasielgti tiesiog nekyla rankos.
Kasmet stambių gabaritų surinkimo aikštelėse Alytuje surenkama šimtai tonų tekstilės atliekų. „Visos į aikštelę suvežamos tekstilės atliekos yra sudeginamos. Dažniausiai žmonės į aikšteles atveža kilimus, užuolaidas, o smulkesnius drabužius išmeta į mišrių atliekų konteinerius“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) direktorius Algirdas Reipas.
Pasak jo, jau po pusantro mėnesio Alytuje, gausiai žmonių lankomose vietose, bus pastatyti devyni tekstilės atliekoms skirti konteineriai. Juose surinkti drabužiai bus išrūšiuojami. Tinkamais dėvėti drabužiais rūpinsis samdoma įmonė, galbūt dalis drabužių bus atiduodama labdarai, likusieji bus perdirbami, niekam tinkami – sudeginami.
„Drabužiai, kurie yra iš natūralių medžiagų, gali būti perdirbami. Kai kurių drabužių sudėtyje yra ir natūralių, ir sintetinių medžiagų. Tokiu atveju natūralias medžiagas, tinkamas perdirbimui, reikėtų išplėšyti, bet kaip viskas bus, paaiškės pastačius konteinerius“, – kalbėjo A. Reipas.
Jis tikino, kad nemažai drabužių padovanoja sunkiai gyvenantiems žmonėms, taip elgiasi ir daug jo pažįstamų. „Žinoma, dėvėtas gaminys ilgai netarnaus, bet atlieka tikrai geros kokybės drabužių, kurie dar gali kam nors praversti“, – sakė ARATC direktorius.
Kad paaukoti drabužiai jiems yra tikras išsigelbėjimas, patvirtino ir organizacijoje „Caritas“ atneštus drabužius besirenkantys žmonės. Alytiškė Danutė teigė, kad tikrai neturėtų lėšų nusipirkti visiems reikiamiems drabužiams. Moteris džiaugėsi, kad žmonės drabužių neišmeta, o verčiau padeda sunkiai besiverčiantiems žmonėms.
„Drabužius atnešu nebe pirmą kartą. Man tikrai nesunku, noriu padėti, turime dalintis savo gerumu“, – teigė maišelį drabužių atnešusi Zita.
Organizacijos „Caritas“ Alytuje vadovė Aldona Vasiliauskienė tikino, kad norinčių pasiimti žmonių padovanotus drabužius atsiranda visada. Trečiadieniais ir šeštadieniais drabužius renkasi vienišos ir daugiavaikės mamos, o ketvirtadieniais – visi, kas nori.
„Svarbiausia, kad drabužiai būtų švarūs, o batai su padais. Tikrai nereikalaujame kažkokių ypatingų dalykų. Džiaugiamės, kad gyventojai neskuba išmesti gerų drabužių, nes kitiems jie yra tikras džiaugsmas“, – kalbėjo A. Vasiliauskienė.
Graži tradicija dalintis drabužiais jau daug metų gyvuoja ir Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos kolektyve. Būdamos jaunos mamos, bibliotekos darbuotojos pradėjo keistis vaikų drabužiais. Mainai vyksta iki šiol, tik dabar keičiamasi savo ir jau suaugusių vaikų apranga.
„Kiekvienas daiktas turi turėti savo vietą. Jeigu jis nereikalingas tau, tai nereiškia, kad nereikalingas ir kitam. Po kolektyvo mainų atlikusius drabužius mes išveždavome į „Caritą“. Iki šiol dalyvaujame įvairiose akcijose, padedame vargstantiems ir toliau laikomės tarpusavio tradicijos mainytis daiktais“, – sakė Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktorė Giedrė Bulgakovienė.
A. Reipas įsitikinęs, kad mieste pastačius tekstilės atliekoms skirtus konteinerius, dalis atliekų tikrai bus panaudota prasmingai. Tačiau pasakyti, koks procentas drabužių bus atiduodamas naudoti, koks perdirbamas, koks sudeginamas – sudėtinga.
Konteineriai yra gana brangūs, nedegūs. Žmonės, net ir labai norėdami, neturės jokios galimybės iš konteinerio drabužių išsiimti.
Publikacija parengta įgyvendinant projektą „EKO miestas“. Projektas finansuojamas Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis.