Alytaus rajono savivaldybėje ir jai pavaldžiose įstaigose atlikti auditai patvirtino gyventojų ir dabartinių vadovų įtarimus dėl galimo neskaidraus ir neteisėto 2019–2023 m. kadencijos vadovų ir jiems pavaldžių įstaigų darbo. Apie įtarimą keliančius veiksmus, galinčius turėti nusikalstamos veikos požymių, teisėsauga informuota.
„Paaiškėjo, kad buvo klastojami dokumentai, kuriamos ir teikiamos fiktyvios ataskaitos, praktiškai naujas turtas nurašomas kaip sugedęs, jokios kontrolės, daugybė sisteminių pažeidimų, kurių žala – neišmatuojama. Visi šie auditai buvo reikalingi ne tik mūsų ir gyventojų abejonėms išsklaidyti. Svarbiausia užtikrinti, kad tokie atvejai daugiau nesikartotų“, – sakė Alytaus rajono merė Rasa Vitkauskienė.
Kaltinimai dėl turto pasisavinimo, dokumentų suklastojimo, disponavimo ir piktnaudžiavimo jau pareikšti, baudžiamosios bylos perduotos nagrinėti Kauno apygardos teismui.
Premijoms ir priedams, atlyginimams pakelti – paimta paskola
Audito metu taip pat nustatyta, kad buvęs SĮ „Simno komunalininkas“ direktorius Juozas Kalėda įmonės turtą naudojo neracionaliai, nesilaikydamas teisės aktų nuostatų.
Paaiškėjo, kad nuostolingai veikianti SĮ „Simno komunalininkas“ 2022 m. kreipėsi į Alytaus rajono savivaldybę prašydama suteikti garantiją paskolai. Rašte nurodomas paskolos tikslas – „einamųjų įmonės sąskaitų bei paskolų bei palūkanų sumokėjimui pagal pasirašytas sutartis su LR Finansų ministerija“.
Šiuo pagrindu bankas „Simno komunalininkui“ suteikė 200 000 Eur kreditą. Atlikus auditą paaiškėjo, kad kreditas buvo panaudotas kitiems tikslams – tuometinio įmonės direktoriaus ir darbuotojų skatinimui. Premijoms, priedams išmokėti, darbo užmokesčiui didinti buvo panaudota pusė kredito sumos. Iš likusių 100 000 Eur bankas jau du metus išskaičiuoja palūkanas ir sąskaitos aptarnavimo mokestį.
Taip pat buvo nustatyta, kad savivaldybės skirtas tikslines biudžeto lėšas „Simno komunalininkas“ naudojo ne pagal paskirtį, pvz. už įrenginių modernizavimui skirtus pinigus pirko plastikinius langus, duris, padangas ir kitus daiktus. Nustatyta, kad galėjo būti išleista apie 50 000 Eur, kurie turėjo būti grąžinti į savivaldybės biudžetą.
„Buvusio vadovo darbas buvo ne tik neefektyvus, bet ir žalingas – savivaldybės įmonė visiškai nustekenta, veikla – nuostolinga. Šiuo metu vykdoma išsami veiklos analizė: peržiūrimi visi procesai, vertinamas darbo efektyvumas, planuojami konkretūs žingsniai įmonės pertvarkai ir paslaugų plėtrai. Situacija – sunki ir sudėtinga, tačiau veikti turime ryžtingai“, – esamą situaciją komentavo R. Vitkauskienė.
Socialinė parama – prieš rinkimus?
Atlikus socialinės paramos šildymo išlaidoms kompensuoti skyrimo analizę, paaiškėjo, kad, pavyzdžiui, Pivašiūnų seniūnijoje per tris 2019–2022 metų šildymo sezonus buvo skirta vos 19 kompensacijų ir 145 tikslinės pašalpos, o 2022–2023 m. t.y. per vieną šildymo sezoną – net 280 kompensacijų ir 133 tikslinės pašalpos. Analogiška situacija fiksuota ir kitose seniūnijose.

Iš viso per tris 2019–2022 metų šildymo sezonus Alytaus rajono savivaldybės administracija gyventojams skyrė 1504 kompensacijas ir 1748 tikslines pašalpas. Tuo tarpu 2022-2023 m. t.y. per vieną šildymo sezoną skyrė net 2089 tikslines pašalpas ir 5208 kompensacijas – iki 18 kartų daugiau nei įprastai.
„2022-2023 m. šildymo sezono statistika logiškai nepaaiškinama. Pavyzdžiui, tikslinę pašalpą per šį šildymo sezoną gavo 2089 žmonės, o per ankstesnes žiemas kartu sudėjus tikslines pašalpas gavo tik 1748 gyventojai. Ar tai galėjo būti tam tikra papirkimo forma prieš rinkimus – belieka spręsti patiems” – svarsto merė.
Audito metu nustatyta, kad sprendimai dėl paramos dažnai buvo priimami komisijose, kurių sudėtis neatitiko teisinių reikalavimų – trūko kvorumo, nariai nenusišalindavo esant interesų konfliktui, o kai kuriais atvejais parama būdavo skiriama net neapsvarsčius klausimo komisijoje.
Be to, komisijai ne visada buvo pateikiami būtini dokumentai – sprendimai priiminėti remiantis žodine, nepatvirtinta informacija. Daugelyje atvejų dokumentų rengimo kokybė neatitiko minimalių teisinių reikalavimų – sprendimai buvo skuboti, neišsamūs ir nepakankamai pagrįsti.
Įstaiga be kontrolės
Praėjusių metų liepą pradėtas auditas atskleidė rimtus veiklos ir vidaus kontrolės pažeidimus Miroslavo globos namuose. Nustatyta, kad turto apskaita – chaotiška: turtas tinkamai neapskaitytas, nurašomas ir galimai pasisavinamas naujas turtas. Įvairios prekės, kurios yra nesusijusios su globos namų veikla, galėjo būti įsigyjamos asmeniniams tikslams ir iškart pasisavinamos. Preliminariai skaičiuojama, kad padaryta žala galėtų siekti daugiau nei 22 tūkst. Eur.
Rizikų valdymo dokumentai neegzistuoja, darbo laiko apskaita iškraipyta – dirbama po 24 val., nors vidiniais įstaigos teisės aktais nustatyta 12 valandų darbo trukmė. Kai kurie darbuotojai daugelį metų dirba daugiau nei vienu etatu, per vieno etato darbo laiko trukmę. Transporto naudojimas – neefektyvus, kuro normos nustatytos be pagrindo, ženkliai viršija gamintojo duomenis.
Korupcijos prevencijos sistema – neveikianti, informacija svetainėje neišsami, neatitinka teisės aktų reikalavimų, į pranešimus apie galimą korupciją nereaguojama. Pateiktos ataskaitos neatitinka tikrovės, fiksuoti faktiniai ir duomenų neatitikimai, pateikta išgalvota informacija.
Fiksuota galimai diskriminacinė praktika planuojant globotinių apgyvendinimą pagal lytį. Vidaus kontrolės sistema įstaigoje neveikia arba veikia tik formaliai, o tai sudarė sąlygas neskaidriai veiklai.
Dėl tokios, galimai nusikalstamos veiklos, galėjo būti padaryta didelė materialinė ir reputacinė žala. Visa surinkta informacija ir tai įrodantys dokumentai buvo perduoti prokuratūrai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Nauji telefonai ir planšetinis kompiuteris – netinkami naudoti
Atliekant Alytaus rajono savivaldybės turto valdymo auditą paaiškėjo, kad net apynauji telefonai ir planšetinis kompiuteris buvo nurašyti kaip netinkami naudoti – be jokio bandymo juos taisyti ar grąžinti per garantinį terminą. Įtariama, kad dokumentai buvo suklastoti, o įrašai – sąmoningai iškraipyti.
„Pavyzdžiui, mobilusis telefonas „Apple iPhone 14 Pro“ buvo nupirktas 2022 m. gruodžio 20 d. ir jau 2023 vasario 24 d. įtrauktas į minėtą sąrašą kaip netinkamas naudoti. Niekas nesiūlė jo remontuoti ar keisti. Nors buvo garantija, tiesiog nurašė. Vienu metu netinkamais naudoti tapo apynauji pasaulyje pripažinto prekės ženklo mobilieji telefonai, planšetinis kompiuteris“, – teigė Alytaus rajono merė.
Iš viešai teisėsaugos institucijų skelbiamos informacijos žinoma, kad šią įrangą buvęs Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas, vicemerė Dalia Kitavičienė ir administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė galimai naudojo ir pasibaigus kadencijai.
Išgalvotos ataskaitos ir sisteminiai pažeidimai
Atlikus išsamią Alytaus rajono viešosios bibliotekos veiklos analizę ir vidaus kontrolės vertinimą, nustatyta esminių trūkumų, keliančių rimtų abejonių dėl įstaigos valdymo skaidrumo ir atsakomybės.
Vertinimo metu nustatyta, kad sprendimų priėmimas dažnai vyko neturint aiškaus teisinio pagrindo, o dokumentų registravimo tvarka neatitiko teisės aktuose numatytų reikalavimų. Taip pat nustatyta, kad komandiruotės organizuotos netinkamai – trūko rašytinių įsakymų, ataskaitų ir kitų privalomų dokumentų.
Viešųjų pirkimų srityje neužtikrintas skaidrumas: neparengti visi būtini dokumentai, o kontrolės mechanizmai – neveiksmingi. Turto nurašymo procedūros vykdytos pažeidžiant teisės aktų nuostatas, nesilaikyta reikalaujamo nuoseklumo ir atskaitomybės principų.
„Paaiškėjo, kad ataskaitose pateikiama tam tikra informacija buvo sąmoningai išgalvota ir pasikartojo ne vieną kartą. Tokie veiksmai yra nesuderinami su viešojo sektoriaus veiklos skaidrumu“, – sakė Alytaus rajono merė.
Abejones sukėlė įtartini mokėjimai
Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pateikė informaciją, jog Alytaus rajono savivaldybės administracija 2022-ųjų spalio ir gruodžio mėn. įmonei UAB „Gilmera“ sumokėjo du kartus už tuos pačius darbus pagal dvi skirtingas sutartis – iš viso daugiau nei 70 tūkst. Eur.
Reaguojant į STT informaciją, buvo patikrinti atlikti darbai ir finansinės operacijos. Nustatyta, kad statybų ir kelių tiesimo įmonei „Gilmera“ už tuos pačius darbus objekte Lauko g. Žagarių kaime, Punios seniūnijoje, Alytaus rajono savivaldybės administracija sumokėjo pagal dvi sutartis, dvi skirtingas sumas. Pradėjus tarnybinius patikrinimus, UAB „Gilmera“ mažiau nei pusė t.y. 32 tūkst. Eur, Alytaus rajono savivaldybės administracijai grąžino.
Viešųjų pirkimų tarnyba atliko viešojo pirkimo „Alytaus rajono kelių, gatvių, takų, šaligatvių ir aikštelių remonto darbai“ vertinimą ir 2023 m. liepos 31 d. Alytaus rajono savivaldybės administracijai pateikė vertinimo išvadą, kurioje buvo nurodyti daugybė viešųjų pirkimų pažeidimų.
Išvadas vertina principingai
Atsižvelgdama į susiklosčiusią situaciją ir akivaizdžius neracionalaus lėšų naudojimo atvejus, Alytaus rajono savivaldybės administracija inicijavo auditą, kuriuo siekė įvertinti, kaip praėjusią kadenciją buvo vykdomi viešieji pirkimai ir sudaromos pirkimo sutartys tiek pačioje administracijoje, tiek savivaldybės valdomoje įmonėje „Simno komunalininkas“.
Nustatyti sistemingi, pasikartojantys pažeidimai, neabejotinai turėję neigiamos įtakos pirkimų rezultatams, principams, sąžiningai tiekėjų konkurencijai bei racionaliam lėšų naudojimui. Buvo dirbtinai ribojama konkurencija, pirkimo dokumentuose taikomi pertekliniai reikalavimai, laimėtojams vėliau palengvinamos sutarties sąlygos, netaikomos baudos už vėlavimus, negalima pagrįsti papildomų darbų būtinybės.
Alytaus rajono vadovai principingai vertina visas auditorių išvadas, stiprina vidaus kontrolę ir siekia, kad tokios situacijos ateityje daugiau nepasikartotų.
„Tyrimai ir analizė atskleidė gilias sistemines spragas. Viešai deklaruotas buvusių vadovų skaidrumas bei sąžiningumas virto akivaizdžiu neatsakingumo, piktnaudžiavimo ir savivalės įrodymu. Galimai padaryta ne tik materialinė žala. Blogiausia, kad buvo pakirstas žmonių pasitikėjimas savivalda. Dabar svarbiausia atkurti gyventojų pasitikėjimą, o atliktų auditų viešinimas, manau, pirmas žingsnis siekiant skaidrumo“, – įsitikinusi rajono merė R. Vitkauskienė.
ubagynas. bet jaučiame jums tik gailestį, juokdariai jūs . dvasios ir visa ko ubagai, apvogę valstybe. gal dar jus kuo sušelpt?
rubliovka
Na ir kas is tu isvadu nei kas bus nubaustas nei ka va kad taip nors vienam 5 metus isudytu tai baigtusi ir paskolos ir premijos o tai pilasi salerka tonomis ir po to ziuri akis ispute
Jus pagalvokit kaip buvo švaistomos mokesčių mokėtojų lėšos. Gerb. Mere užsakykite žurnalistinį tyrimą kas ir kiek bus nubaustas už tokias aferas. Kodėl jokios nėra teisybės Lietuvoje,kodel?
tas Aivaras vykdė rublio užsakymus kas liečia bibliotekas.Darbuotojus atleisdavo etatų mažinimu,o rublio draugelę įdarbino.Atleido,t.y. į priešlaik.pensiją išvarė darbuotoją,likus tik metams,iki pensijos.Į jos vietą įkišo rublio draugę.
Bet visi KOMPETETINGI dirbo
Nesuprantu straipsnio esmės.Tai čia tokios išvados kad galima vagiliaut nebaudžiamam.Ar bus koks teisėsaugos tyrimas ar Rubliauskas vėl nekaltas?
ne vien aivaras vykde, visi seniūnai uoliausiai vykdė
tai jei Aivaras tiek visko pridirbo ir sukčiavojo, tai kodėl nėra bylos?kodėl jam leido nenubaustam išeiti į pensiją? juk dar atsimename kad ir ankstesniame darbe vaikų namuose buvo prisidirbęs. Išvada, kad partiniai nebaudžiami, juos draugai išsuka. Tai kam tie skambūs auditai, ar tik dėl viešųjų ryšių?
jam visada gyvenime sekėsi dirbti tokius darbus
jei nera ikiteisminio
Visoj Lietuvoj taspats, taip buvo ir bus.
stebuklu salis kas papuola prie lovio visi vagia kaip sugeba taip sukciauja tai turtas dingsta tai nuraso tai kommpai i namus iskeliauja ir kas svarbiausia visi nekalti ir nebaudziami nes jiems istatymai kitokie galioja ir dirba merais tiek Lazdijuose tiek Marijampoleje tiek Birstone ir kitur nors turetu butu baudziami ir ismesti is siltu kedziu bet ne sedi meru postuose ir toliau dirba juk jie nepakaltinami
Ar miesto savivaldybei bus kada auditas atliktas
Amžinai alkanų sukčių lizdas ten buvo. Gėda ir skaityti. O kaip bus su išvadomis, bus kas nors nubaustas ar atleistas? Visi rajono gyventojai pašnibždomis kalbėjo apie to feodalo savivales, tik bijojo ir cyptelėti prieš.
Beveik visi, sukčiavę kartu, išliko šiltose vietelėse ir laukia nurašymų. O išmokas kaip gavo,taip gauna visokie giminės,draugai, seniūnaičiai, bendruomenių pirmininkai ir jų giminės
UAB Gilmera reikėtų atskirą auditą padaryt, nes visi žino, kad tai yra Rubliausko. STT tikiuosi atidžiau peržvelgs įmonę, kurios vieninteliai klientai rajono savicaldybė. Grobstymas stambiu mastu.
Jojo lyg dabar kazkas pasikeite. Alytaus, Nemunaicio, Aloves seniunai pasikeitus valdziai staiga isstojo is partijos , pakeite marskinius ir toliau prie lovio nersia. Itariu patapo jau demokratais. Nereikalinga isvis sita rajono atskira savivaldybe. Maziau visokiu biurokratu butu.
Nu prie ruso taip nebuvo. Noriu anos valdžios ,kuri net vokdama dar ir saiką turėjo!
Na vrubliaus chebra tai nors ilgai karaliavo- tai ir pajuto nebaudžiaką.
Ale va gi ir naujoji merė ikliūti spėjo – po apsilankymo STT jau ir narystę partijoj sustabdė:)
Kažkaip ryškiai per greitai….
raselė papuolė, kaip negražu kartu su rubliu ant vieno suoliuko, teks sėdėti .
Jo o sake anas meras voge ir varkes dare o as tai jau busiu svari kai asara ir se tau jau parodymus duoda
tai čia kai dar nebuvo mere o su čekuciais visi bėdų turi
Kai pastebėjau po straipsniu apie Rasą suaktyvėjo Rubliausko rėmėjai ,nors iš džiaugsmo į kelnes nepraleiskit
O Rasai sėkmės ir kantrybės
,,Juokėsi puodas kad katilas juodas”,taip ir su Raseles auditu, ieškojo Rubliausko vagysčių o pasirodė jos veidelis,liaudies išmintis byloja ,,nekask duobės kitam nes pats į ja pateksi
rublis varkes dare,rasele irgi neatsilieka